Életünk tele van olyan rutinszerű szokásokkal, melyek kényelmet és örömöt nyújtanak, sokszor mégis észrevétlenül függőségekké válhatnak. Amikor már nem mi uraljuk ezeket a szokásokat, hanem ők kezdenek el uralkodni felettünk, akkor ideje elgondolkodni: valóban szükségünk van rájuk? Vajon mikor lesz akkora probléma a cukoréhség, a kávéfüggőség vagy a nassolás, hogy érdemes szakemberhez, például egy health coach-hoz fordulni?

Valószínűleg mindannyian ismerjük azt a pillanatot, amikor egy fárasztó nap végén automatikusan nyúlunk a kávéért, egy darab csokiért vagy egy cukros üdítőért. Ezek a mindennapi szokások sok esetben nem tűnnek ártalmasnak, és általában nem is azok – egy darabig. A kérdés az, mikor lépi át egy-egy szokás a kellemes megszokás határát, és válik függőséggé vagy akár egészségügyi problémává.

Kávé: barát vagy ellenség?

A kávézás napjaink egyik leggyakoribb hétköznapi rituáléjának számít. A kávé koffeintartalma serkentő hatással van az agyra, növeli az éberséget, segít fókuszálni. Egy reggeli kávé vagy egy délutáni cappuccino azonban könnyen megszokássá válhat, és hamarosan azon kapjuk magunkat, hogy napi három, négy vagy több csésze nélkül már nem is tudjuk elképzelni a napot.

Mikor válik problémássá a kávéfogyasztás? Általánosságban elmondható, hogy ha a szervezeted egyre nagyobb mennyiségű kávéra van szüksége ahhoz, hogy ugyanazt az éberségi szintet elérd, vagy ha kellemetlen tüneteket tapasztalsz (például szorongást, fejfájást vagy szívritmuszavarokat), akkor érdemes elgondolkodni a kávéfogyasztás csökkentésén.

Próbáld kideríteni, hogy a kávézásnál neked csak az íz számít-e, vagy a koffein hatására is szükséged van. Tapasztalataim szerint sok esetben a kávé kiváltható koffeinmentes verzióval vagy egy csésze teával, így megőrizheted a szokás örömét, miközben csökkentheted a függőség kockázatát.

Cukor: édes méreg?

A cukor az egyik legkönnyebben hozzáférhető, egyben legnehezebben kontrollálható függőséget okozó anyag. Sokan nem is gondolják, hogy függők lettek, hiszen a cukor mindenhol ott van: a reggeli péksüteményben, a délutáni csokoládéban, de még a gyümölcsökben is.

Bár a természetes cukrok, például a gyümölcsökben található fruktóz kevésbé veszélyesek, a feldolgozott élelmiszerekben lévő hozzáadott cukor hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. Ha azt veszed észre, hogy folyamatosan vágyakozol édességek után, vagy a napod el sem indulhat egy cukros üdítő, netán egy szelet sütemény nélkül, akkor ideje átgondolni a cukorfogyasztásodat.

A cukor esetében az egyik leggyakoribb függőséget okozó üdítőket például könnyen helyettesítheted kézműves szörppel vagy házi limonádéval. Mindkettő jobban oltja a szomjúságot, és egészségesebb alternatíva is egyben.

Nassolás: csak egy kis harapnivaló?

Sokan a nassolást nem tekintik függőségnek, hiszen egy kis rágcsálnivaló a nap folyamán teljesen ártalmatlannak tűnhet. De ha azon kapod magad, hogy állandóan valamit majszolsz – legyen az chips, keksz vagy valamilyen mag – anélkül, hogy valóban éhes lennél, akkor a nassolás is egyfajta függőséggé válhat.

A legtöbb nassolnivaló magas kalóriatartalommal, alacsony tápanyagtartalommal és jelentős mennyiségű sóval vagy cukorral rendelkezik, ami hosszú távon súlygyarapodáshoz és egyéb egészségügyi problémákhoz vezethet.

Sportolás: átlépni a határt

A sportolásból ugyancsak könnyen lehet hétköznapi függőséged. A rendszeres testmozgás pozitív hatással van a közérzetre és az egészségre, de a túlzásba vitt gyakorlás ugyanúgy függőséget okozhat, mint bármely más tevékenység. A sportfüggők az edzés örömét és sikerélményét hajszolják, és nehezen tudnak leállni vagy szünetet tartani.

Egy ügyfelem például annyira rákattant a futásra, hogy hétköznap esténként és hétvégén is rendszeresen rótta a kilométereket. A családja viszont nem igazán osztozott ebben a szenvedélyben, ezért gyakran egyedül futott. Úgy érezte, ez az egyetlen módja annak, hogy levezesse a benne felgyülemlett feszültséget. Ahogy elkezdtünk beszélgetni, kiderült, hogy ez már nemcsak a heti háromszori mozgásról szól, hanem sokkal inkább egyfajta kényszerré vált, ami ráadásul eléggé egyoldalúvá tette a mozgását.
Az volt a célunk, hogy más, hatékony feszültség-levezető módszereket találjunk neki, amit akár napközben is gyakorolhat, így nem kell egész nap arra várnia, hogy végre felvehesse a futócipőt. Például rájött, hogy ha délután a gyerekkel biciklizik, az sokkal jobb családi program, javítja a kapcsolatukat, és közben a felesége is nyer egy kis időt, amikor csak magával foglalkozhat.
Nem arról van szó, hogy teljesen le kell mondania a futásról, de érdemes rendszerességet és változatosságot vinni a mozgásába. Hétvégén pedig közös kirándulásokat szervezhetnek. A természetben, az erdőben töltött idő, és a család szeretete megadja azt a békét és feltöltődést, amire szüksége van.

Mikor beszélünk függőségről?

Függőségről akkor beszélünk, amikor például a fentiek közül az egyik már befolyásolja a mindennapi életünket. Ha egy szokás uralja a gondolatainkat, hangulatunkat, vagy ha fizikai tüneteket tapasztalunk, amikor nem tudjuk kielégíteni azt a vágyat, akkor ott már problémáról beszélhetünk.

Például:

  • Kávé: ha nem kapod meg a napi adagod, feszült, ingerlékeny vagy, fejfájásod van.
  • Cukor: ha a napod elképzelhetetlen édesség vagy cukros italok nélkül, és ezek hiányában fáradt, rosszkedvű vagy.
  • Nassolás: ha állandóan rágcsálnivaló után nyúlsz, még akkor is, amikor nem vagy éhes, vagy ha unalomból eszel.

Mikor érdemes health coach-hoz fordulni?

Egy health coach az életmódbeli változások szakértője, aki segíthet abban, hogy azonosítsd a problémás területeket, és kialakíts egy olyan egészségesebb életmódot, amely nem csupán a fizikai, de a mentális jóllétedre is pozitív hatással van. A health coach nem csak az étkezésre koncentrál, hanem a szokásaidra, gondolkodásmódodra és céljaidra is.

De mikor jön el az a pont, amikor érdemes szakemberhez fordulni?

  • Amikor a szokások irányítanak téged: ha úgy érzed, hogy már nem te kontrollálod a szokásaidat, hanem ők irányítanak téged, egy health coach segíthet abban, hogy visszaszerezd az irányítást.
  • Amikor az egészséged romlik: ha bármilyen egészségügyi problémát észlelsz (például súlygyarapodást, alvászavarokat, szorongást), amelyek összefügghetnek a függőségeiddel, akkor sem érdemes tovább várni.
  • Amikor változtatni szeretnél, de nem tudod, hogyan: egy coach támogatást, útmutatást és motivációt nyújt ahhoz, hogy apró lépésekben, fenntartható módon változtass az életmódodon.

Ellenőrizd hét pontban, hogy mennyire állsz közel a függőséghez!

Nézd végig az alábbi kérdéseket, és gondolkodj el rajtuk. Ha a válaszok többsége igen, akkor érdemes lehet megfontolni, hogy segítséget kérsz egy health coach-tól:

  1. Reggel csak egy kávéval tudsz elindulni?
  2. Ingerlékeny, fáradt vagy, ha nem fogyasztasz kávét vagy cukrot?
  3. Napközben állandóan valami édességet vagy nasit keresel?
  4. A napod elképzelhetetlen valamilyen cukros étel vagy ital nélkül?
  5. Próbáltad már csökkenteni a cukor- vagy koffeinfogyasztásodat, de sikertelenül
  6. Gyakran eszel unalomból vagy stressz hatására?
  7. Egészségügyi problémákat tapasztalsz, amelyek összefügghetnek a kávé-, cukor- vagy nassolásfogyasztásoddal?
  8. Nem tudsz elmenni egy pékség vagy cukrászda mellett anélkül, hogy kényszert ne éreznél, hogy betérj?

Mit tehetsz?

Az első lépés mindig a felismerés. Ha úgy érzed, hogy valamelyik szokásod már nem egészséges, de nem tudod, hogyan indulj el a változás útján, egy health coach remek társ lehet ezen az úton. Nem azonnali, radikális változásokra kell gondolni, hanem apró, fenntartható lépésekre, amelyek hosszú távon segíthetnek abban, hogy jobban érezd magad a bőrödben.

Ha ezek alapján felmerül benned, hogy függő lehetsz, vagy a veszélye fenyeget, és szeretnél változtatni ezen, keress meg bizalommal!

 

Kép: Tamas Pap on Unsplash