A sport, vagy bármilyen rendszeres testmozgás, nemcsak az egészségedre van jótékony hatással, hanem az általános jóllétre is. Azonban a megfelelő sportág kiválasztása nem mindig egyszerű feladat. Többek között ebben lehet segítségedre egy health coach.
Ha nem jól választasz, az akár sérülésekhez, demotivációhoz, vagy hosszú távon az edzések feladásához is vezethet. Ahhoz, hogy megtaláld a számodra ideális sportágat, több szempontot is érdemes figyelembe venni, úgy mint az állóképesség növelése, az izommegtartás és a nyújtás. Mindhárom tényező kulcsfontosságú ahhoz, hogy a kiválasztott testmozgás valóban pozitív változást hozzon az életedbe.
Az állóképesség fejlesztése
Az állóképesség növelése az egyik legfontosabb célja a sportolásnak. Ez nemcsak azt jelenti, hogy hosszabb távokat tudsz például lefutni vagy egyre több súlyt vagy képes felemelni, hanem azt is, hogy a mindennapi életedben is energikusabb leszel. Az állóképesség növelése segít a szív- és érrendszer erősítésében, a tüdőkapacitás növelésében, valamint a vérkeringés javításában. Az olyan sportok, mint a futás, az úszás, a kerékpározás vagy a kardio edzések kiválóan alkalmasak erre a célra.
Ugyanakkor fontos, hogy a futás nem mindenkinek való, hiába ez az egyik legnépszerűbb állóképességi sport. Ha heti háromszor futsz, ám mindezt nem megfelelő technikával és rosszul kiválasztott cipőben, az hosszú távon tönkreteheti a térdeidet. Ezért, ha a futást választod, ügyelj ezekre, ha pedig tanácsra van szükséged, fordulj egy health coach-hoz.
Izommegtartás és izomfejlesztés
Az izomzat megőrzése és fejlesztése szintén elengedhetetlen része a sportos életmódnak. Az erős izmok nemcsak a test stabilitását és egyensúlyát biztosítják, hanem hozzájárulnak az anyagcsere felpörgetéséhez és a zsírégetéshez is. A súlyzós edzésekhez hasonló erőnléti edzések, vagy a funkcionális tréningek, illetve a saját testsúlyos gyakorlatok (például fekvőtámasz, guggolás, plank stb.) mind hozzájárulnak az izommegtartáshoz és a fejlesztéshez.
Azonban itt is fontos a megfelelő egyensúly megtalálása. Ha túlzásba viszed az erőnléti edzéseket, és nem kombinálod más típusú mozgással, az izmok rövidülhetnek, bemerevedhetnek, és ezáltal sérülékenyebbé válhatsz. Ezért kiemelten fontos, hogy ne hanyagold el a nyújtást és a mobilitásfejlesztést sem.
A nyújtás fontossága
A nyújtás, mint mozgásforma, sokszor alulértékelt, pedig legalább olyan fontos, mint az állóképesség vagy az izommegtartás. A rendszeres nyújtás segít az izmok rugalmasságának fenntartásában, csökkenti a sérülésveszélyt, és hozzájárul a test általános egészségének fenntartásához. A jóga, a pilates, vagy a teljesen egyszerű statikus és dinamikus nyújtások mind-mind segíthetnek abban, hogy a testedet helyesen tartsd karban.
Hogyan találjuk meg az ideális sportot?
Ismerd meg a saját testedet!
Mielőtt bármilyen sportba kezdenél, fontos, hogy ismerd meg a saját tested határait és igényeit. Ha vannak bizonyos hátráltató tényezők, mint például sérülések, krónikus fájdalmak, ezekhez mérten válassz sportot. Ebben segítségedre lehet ma már egy health coach is, hogy minden fontos szempontot figyelembe véve ideális döntést hozhass.
Figyeld meg, mi motivál téged!
Ha nem élvezed a kiválasztott sportot, nagy valószínűséggel nem fogsz hosszú távon kitartani mellette. Gondold át, mi az, ami igazán örömet okoz neked. Szeretsz csapatban játszani? Inkább egyedül szeretsz edzeni? Szereted a természetet, vagy inkább teremben edzenél? Ezek mind fontos kérdések, amik segíthetnek a döntésben.
Kombináld a különböző mozgásformákat!
Az egyik legjobb módja annak, hogy minden szükséges aspektust lefedj a mozgásban, ha különböző sportágakat kombinálsz. Például, ha futsz, érdemes mellette erőnléti edzéseket is végezni, és rendszeresen nyújtani is. Így nemcsak az állóképességed, hanem az izmaid és az ízületeid is optimálisan fejlődnek, illetve vannak kitéve az igénybevételnek.
Hallgass a testedre!
Fontos, hogy mindig figyelj a tested jelzéseire. Ha fájdalmat érzel, pihenj, vagy kérd szakember segítségét. Az edzésnek sosem szabad kényszernek lennie, és a legfontosabb, hogy mindig a saját tempódban haladj.
Hogyan egészítsd ki a kedvenc sportodat?
Amennyiben már megtaláltad a hozzád passzoló sportot, de úgy érzed, hogy valami még hiányzik, érdemes átgondolni, hogy mivel egészíthetnéd ki azt. Például, ha szeretsz futni, de gyakran fájnak a térdeid, érdemes beiktatni kiegészítésképpen valamennyi kerékpározást vagy úszást is, hogy tehermentesítsd az ízületeidet. Ha súlyzós edzéseket végzel, érdemes a jógát vagy a pilatest is kipróbálni, hogy javítsd a rugalmasságodat és elkerüld az izmok bemerevedését. És tudod: nyújtás!
Az életmódváltás összetett folyamata
A sportolás önmagában nem elég az egészséges életmódhoz, hiszen az életmódváltás ennél jóval összetettebb folyamat. A helyes táplálkozás, a megfelelő pihenés, a stresszkezelés kivétel nélkül hozzájárulnak ahhoz, hogy valóban egészséges és kiegyensúlyozott legyél.
Sajnos gyakran előfordul, hogy bizonyos szakemberek nem fordítanak elegendő figyelmet arra, hogy a pácienseiknek valóban segítsenek az életmódváltásban. Egy-egy konzultáció során csak elmondják, hogy mit kellene enni vagy hogyan kellene mozogni, de a folyamatot már nem követik végig. Így sokan elvesznek a részletekben, és nem tudják, hogyan valósítsák meg a tanácsokat a gyakorlatban. Ha tehát megvan az elhatározás, érdemes kipróbálni egyszer azt is, mit tud hozzáadni a health coach az életmódváltáshoz. Erről bővebben egyébként itt írtam.
Az edző szerepe és korlátai
Tapasztalatból írom, hogy az edzők mellett a health coachok is sokat segíthetnek a megfelelő mozgásforma megtalálásában és a gyakorlatok helyes végrehajtásában. Ugyanakkor fontos tisztában lenni azzal, hogy az edző elsősorban magára a mozgásra koncentrál. Az étkezési szokásaid, a motiváció fenntartása, az életkörülményeid figyelembevétele már nem az ő kompetenciájába tartozik. Ha például vérkép alapján kiderül egy egészségügyi probléma, az edző orvoshoz fog küldeni, de az életmódváltás további lépéseiben már nem biztos, hogy tud segíteni.
Tévhitek és tények az egészséges táplálkozásról
Végül, de nem utolsósorban, fontos beszélni a táplálkozással kapcsolatos tévhitekről is, amelyek gyakran félrevezetik az embereket. Az egyik legelterjedtebb például, hogy a zsír minden formája káros. Valójában a szervezetnek szüksége van egészséges zsírokra, például omega-3 zsírsavakra, amelyek a szív egészségét támogatják. Ugyanígy a szénhidrátokat sem kell teljesen elhagyni, de lényeges, hogy ezek minőségi forrásokból, például zöldségekből származzanak.
A rostok is elengedhetetlenek az egészséges emésztéshez, mégis az emberek többsége nem fogyaszt elegendő rostot. A gyümölcsökkel is óvatosnak kell lenni, mivel természetes cukortartalmuk miatt nagy mennyiségben fogyasztva akár hátrányosak is lehetnek.
Az egyensúly megtalálása
A legfontosabb üzenet azonban talán az, hogy az egészséges életmód és a sportolás is az egyensúlyról szól. Nem szabad túlzásokba esni, hanem a saját igényeidre, életkörülményeidre és tested jelzéseire kell hallgatni. Ha sikerül megtalálnod az egyensúlyt, akkor a sport valóban pozitív változást hoz az életedbe, és hosszú távon is fenntartható lesz számodra.
Az egészség nem csak a sporton vagy a táplálkozáson múlik, hanem a kettő összhangján. Válassz olyan sportágat, amely örömet okoz, de ne feledkezz meg a táplálkozás és a nyújtás fontosságáról sem. Ha mindezt figyelembe veszed, biztosan megtalálod azt a mozgásformát, ami a legjobban passzol hozzád, és hosszú távon is fenntartható egészséget biztosít.
Amennyiben úgy érzed, hogy lennének még kérdéseid, vagy szeretnél egyeztetni egy health coach-csal a siker érdekében, keress meg bizalommal!
Kép: Alora Griffiths on Unsplash