Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor reggel felkelünk, és nincs kedvünk belekezdeni az új napba. Ha ez csak időnként fordul elő, az teljesen normális, de ha nap mint nap úgy érezzük, hogy semmihez sincs energiánk, csak éppen túléljük a hetet, és hétfőn is csak a hétvégét várjuk, akkor lehet, hogy egy mélyebb probléma áll a háttérben. A kiégés egyre gyakrabban kerül elő a mindennapi beszélgetésekben, és nem véletlenül. De vajon mit jelent ez pontosan, és miért olyan nehéz felismerni?

Ha te is hétfőtől péntekig legalább napi 8 órában dolgozol, vagy vállalkozóként folyamatosan a mókuskerékben érzed magad, akkor ez a poszt neked szól. Még akkor is, ha egyelőre nem tapasztaltad magadon a kiégés jeleit. Az ilyen munkakörökben vagy saját vállalkozásban dolgozó emberek sokszor úgy érzik: éppen a képességeik és tudásuk lesz a fejlődésük gátja, hiszen hiába próbálnak továbblépni a karrierjükben, folyamatosan ugyanazokkal a problémákkal szembesülnek. Ez pedig az első lépés azon a lejtőn, amit úgy hívunk:

A kiégés csendes kialakulása

A kiégés sokszor alattomosan érkezik. Eleinte csak egy kis fáradtság, motivációhiány vagy érdektelenség jelentkezik. Nem feltétlenül látványos vagy drámai, hanem inkább csendes és fokozatos. Sokan addig nem is gondolnak rá, amíg valamilyen külső tényező – például egy egészségügyi probléma – nem adja meg a végső lökést a felismeréshez. Számos stressz okozta betegség lehet a kiégés jele: ilyen például a reflux, az alvászavar, a szívritmuszavar, vagy éppen a cukorbetegség. Gyakran az ilyen betegségek hozzák a valódi felismerést: ha a szervezet nem bírja tovább a terhelést, akkor a tünetek már figyelmeztető jelként szolgálhatnak.

Éva története

Az egyik ügyfelem, Éva története hűen tükrözi, hogyan alakulhat ki fokozatosan a kiégés. Éva a negyvenes évei közepén jár, és már több mint egy évtizede dolgozik egy nagy multinacionális vállalatnál. Minden reggel ugyanazzal a lendülettel kezd neki a napnak, de egyre nehezebben talál örömöt a munkájában. Éva életében a munka szinte mindent ural: amikor ritkán találkozik a barátaival, csak a munkájáról tud beszélni, ami idővel egyre unalmasabbá válik a többiek számára. Lassan a kollégái lettek a legjobb barátai, de mivel sokan cserélődtek körülötte, egy állandó kapcsolatot sem tudott igazán kialakítani.

Ahogy teltek az évek, Éva egészségügyi problémái is megszaporodtak. Először a gyomra jelzett, orvosa refluxot diagnosztizált. Majd a krónikus fáradtság nehezítette meg a napjait, és egyre nehezebb lett reggelente kikelnie az ágyból. Az interneten talált rám, beszélgetéseink során pedig felismerte, hogy amit érez, az valójában a kiégés nem is annyira első jelei.

Lassan elkezdett apró lépéseket tenni a változás felé: újra felvette a kapcsolatot régi barátaival, és megpróbált tudatosan több időt fordítani magára. Egy új párkapcsolat is segített neki abban, hogy ne csak a munkahelye és otthona között élje az életét, hanem ismét rátaláljon a kikapcsolódás és öröm forrásaira.

Munkaalkoholizmus és maximalizmus

A kiégés szorosan összefügg a munkaalkoholizmussal és a maximalizmussal. Sokan nem érzik, hogy kimerültek, mert megszokták a folyamatos terhelést, a 8-10 órás munkanapokat, a soha véget nem érő hétköznapokat. A maximalisták számára a jó sosem elég jó, ők a tökéletesre törekednek, még akkor is, ha ez hatalmas áldozatokkal jár. Munkaalkoholistákként gyakran elfelejtik, hogy a pihenés is része a sikeres munkának.

Az elhatárolás hiánya és a személyes tér eltűnése

A határok meghúzása elengedhetetlen a mentális egészség megőrzéséhez. Ha valaki nem képes meghúzni a saját határait, akkor a munka mindent elural. A személyes tér fokozatosan eltűnik, és minden a munkáról szól, a hétvégék, az esti órák, sőt, néha még a baráti beszélgetések is. Ez a fajta határ nélküliség hosszú távon szintén a kiégés felé vezet.

A felismerés katalizátorai, avagy amikor az egészség vészjelzéseket küld

A kiégés felismerésében gyakran szerepet játszanak komolyabb egészségügyi problémák. Amikor valaki szívinfarktussal kórházba kerül, vagy éppen a cukorbetegség első jeleit tapasztalja, az már olyan figyelmeztetés, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az ilyen esetek általában katalizátorként hatnak, és rávilágítanak arra, hogy komoly életmódbeli változtatásokra van szükség. A stressz nemcsak mentális probléma, hanem súlyos fizikai következményekkel is járhat, ezért fontos, hogy időben felismerjük és megelőzzük a nagyobb bajt.

Miért nehéz segítséget kérni?

Sokan úgy gondolják, hogy a kiégéssel csak egyéni küzdelemmel lehet megbirkózni. Azért sem kérnek segítséget, mert szégyellik a helyzetüket, vagy azt hiszik, hogy ezzel gyengeséget mutatnak. Pedig a segítségkérés nem gyengeség, hanem az első lépés a megoldás felé. Az emberek különböző okokból nem fordulnak szakemberhez: van, aki nem bízik a pszichológusokban, mások pedig egyszerűen nem találják meg azt a személyt, aki valóban segíthetne. Pedig létezik ilyen.

Pszichológia vagy health coaching: mi a különbség?

A pszichológia és a health coaching két különböző irányból közelíti meg a problémát. Míg a pszichológusok gyakran a múltbeli traumákat és eseményeket dolgozzák fel, addig a health coachok inkább előre néznek. A health coaching egy átfogóbb megközelítést kínál, amely nemcsak a mentális, hanem a fizikai és életmódbeli szokásokra is koncentrál. A life coaching általában kérdéseken keresztül próbálja rávezetni az egyént a megoldásra, míg a health coaching konkrét tanácsokkal és tervekkel is segíti a változtatást.

Miért érdemes health coachhoz fordulni?

A health coach, másnéven egészségmentor segítséget nyújthat abban, hogy az ember felismerje a saját határait, és képes legyen ezeket tiszteletben tartani. Továbbá a health coaching segítségével az egyén nemcsak a mentális jóllétével, hanem az egészséges életmód kialakításával is foglalkozik. Ez a megközelítés különösen hasznos lehet azok számára, akiknek strukturálatlan munkanapjaik vannak, vagy mindennapos számukra a nagy stresszel járó állandó tűzoltás.

Hogyan segíthet egy health coach a mókuskerékből kilépésben?

A health coach célja nem csupán a problémák felszíni kezelése, hanem a hosszú távú változtatások elősegítése. Egy tapasztalt coach képes olyan személyre szabott tanácsokat adni, amelyek segíthetnek a kiégés megelőzésében és az egészséges határok kialakításában. A cél az, hogy az ember megtalálja az egyensúlyt a munka és a magánélet között, és újra rátaláljon az örömre és a motivációra.

Ne várd meg, míg nagyobb lesz a baj!

A kiégés komoly probléma, amely sokszor csak akkor válik nyilvánvalóvá, amikor már testi tünetek is jelentkeznek. Azonban nem kell megvárni, hogy az egészségünk is károsodjon. A felismerés és a segítségkérés az első lépés a változás felé. Ha úgy érzed, hogy a kiégés jeleit tapasztalod, ne habozz támogatást kérni. Egy jó health coach segíthet abban, hogy visszatalálj önmagadhoz, és újra motiváltan, energiával telve kezdj neki a mindennapoknak.

 

Kép: Kinga Howard on Unsplash